Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 39. tydzień ciąży
unsplash.com/Christin Noelle

39. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Twój bobas już właściwie się nie powiększa. Waga dziecka w 39. tygodniu ciąży waha się zazwyczaj między 3 a 3,5 kg, czasem dziecko waży nawet więcej. Masa ciała jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Długość dziecka wynosi od 48 do 53 centymetrów.

Dziecko w 39. tygodniu ciąży

Ostatnią rzeczą, która jeszcze się rozwija i rośnie, jest mózg dzidziusia. Będzie on w fazie bardzo intensywnego rozwoju przez pierwsze trzy lata życia twojego maluszka.

W 39. tygodniu ciąży dojrzewają też kanaliki łzowe. Co ciekawe, przez kilka pierwszych tygodni życia dziecka poza łonem mamy, podczas płaczu maleństwa nie zaobserwujemy żadnych łez. Pojawią się one później, wraz z rozwojem kanalików łzowych. Dlatego gdy dziecko zacznie wyrażać swoje potrzeby płacząc, nie ujrzysz fontanny łez na jego policzkach. Wspominając o policzkach warto wspomnieć, że dziecko w 39. tygodniu ciąży jest uroczo pulchniutkie na buzi. Dużo bardziej niż miało to miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Organizm maluszka wytworzył ochronną warstwę tłuszczową, która przykrywa naczynia krwionośne w jego ciele. Dawniej półprzezroczysta różowa cera staje się odrobinę ciemniejsza wraz z rozwojem pigmentu w skórze. Dziecko urodzi się z delikatnym odcieniem skóry, bez znaczenia jakiej będzie karnacji. Ostateczny kolor skóry osiągnie, gdy pigmentacja się pogłębi.

Dziecko może oczekiwać narodzin z bujną czupryną na głowie lub być zupełnie łyse. Nie należy się tym przejmować – stan włosów na głowie bezpośrednio po urodzeniu nie determinuje ich późniejszej kondycji ani wyglądu.

Kobieta w 39. tygodniu ciąży

Końcówka ciąży to z wielu powodów jeden z trudniejszych jej etapów dla każdej przyszłej mamy. Jeśli jeszcze nie urodziłaś (a od 2 tygodni w zasadzie może się to stać w dowolnym momencie) to powinnaś spodziewać się kilku typowych dla tego okresu dolegliwości.

  • Bóle kręgosłupa – ponieważ Twój środek ciężkości został przesunięty do przodu, a Ty próbujesz to kompensować wygięciem w odcinku krzyżowym, to ból może być naprawdę silny.

  • Zgaga, gazy – progesteron oraz ucisk jaki na żołądek i jelita wytwarza macica powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu trawiennego. Zgaga na szczęście mija zazwyczaj jeszcze przed porodem, gdy pozycja macicy obniża się – więc być może to ostatni czas, kiedy będą Ci dokuczały.

  • Częste oddawanie moczu – w 39. tygodniu ciąży macica naciska również na Twój pęcherz powodując znaczne ograniczenie jego wytrzymałości. Pamiętaj, jeśli w ciąży chce Ci się siku – nie czekaj. Idź. Przetrzymywanie moczu może skończyć się niehigieniczną plamą a nawet infekcją dróg moczowych.

  • Skurcze łydek – uciążliwe głównie w nocy, wynikające z niedoborów magnezu, wapnia i potasu (oraz prawdopodobnie przemęczenia mięśni). Skurcze nie należą do długotrwałych, ale „nadrabiają” intensywnością.

  • Zmęczenie – to właśnie w ostatnim miesiącu ciąży kobieta potrafi przybrać najwięcej, dodatkowe kilogramy i nacisk dziecka na przeponę powodują, że przejście z salonu do kuchni bywa nie lada wysiłkiem.

  • Rozmiar brzucha – ciężko nazwać to stricte dolegliwością, ale faktem jest, że w ostatnim miesiącu ciąży kobieta zapomni, jak wyglądają jej stopy widziane z „lotu ptaka. Poza zasłanianiem stóp, brzuszek na tym etapie może przeszkadzać w dosłownie każdej codziennej czynności wymagającej jakiejkolwiek przestrzeni przed sobą.

  • Rwa kulszowa – wyjątkowo silny ból, którego źródło znajduje się w miednicy i pośladkach, a promieniuje w stronę kolan. Zaleca się ciepłe kompresy lub leki przeciwbólowe (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą).

Dodatkowo być może będziesz musiała radzić sobie z lękiem przed akcją porodową, aby się go pozbyć warto spróbować dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Porozmawiaj z lekarzem lub położną o nadchodzących wydarzeniach, jeśli masz możliwość porodu rodzinnego* skorzystaj z tego, ale wcześniej omów z ojcem dziecka czego będziesz od niego oczekiwać. Wsparcie bliskiej osoby na sali porodowej daje bardzo wiele.

Badania w 39. tygodniu ciąży

W zasadzie, jeśli nie jest to ciąża wysokiego ryzyka, to wielu badań na tym etapie się już nie przeprowadza. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przeprowadzenie:

  • pomiaru masy ciała ciężarnej,

  • pomiaru ciśnienia ciężarnej,

  • przeprowadzenia badania położniczego,

  • badania ogólnego moczu.

Często wykonywanym badaniem jest również badanie KTG, czyli rejestracja czynności serca płodu i skurcze macicy. Zdarza się, że na podstawie wyników tego badania podejmowana jest decyzja o cesarskim cięciu. Z aparatem do KTG możesz również spotkać się w szkole rodzenia oraz na sali porodowej.

*Artykuł był pisany podczas pandemii Covid-19.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci