35. tydzień ciąży
35. tydzień to 8. miesiąc ciąży, druga połowa ostatniego – trzeciego trymestru. Malec na tym etapie waży mniej więcej 2.3 – 2.5 kg a jego długość to około 45-47 centymetrów.
Dziecko w 35. tygodniu ciąży
Na tym etapie ciąży dziecko ma już od dłuższego czasu wykształcone wszystkie układy i narządy, co nie znaczy, że są one w 100% sprawne i nic się nie dzieje wewnątrz maleńkiego organizmu rozwijającego się wewnątrz brzucha mamy.
Jednym z organów, który wciąż się rozwija, jest mózg. Intensywnie namnażają się w nim komórki mózgowe, co powoduje też zwiększenie masy główki, a to może ułatwić właściwe ułożenie się dziecka przed porodem.
Mózg dziecka ma też sporo pracy związanej z pewnym rytmem dobowym malucha, dziecko w tym tygodniu spędza około 60% doby na spaniu (dorośli – jeśli nie mają dzieci – mogą liczyć na 25% snu w dobowym rozrachunku). Z racji tego, że dziecko jeszcze nie miało przyjemności zobaczyć niczego poza wnętrzem brzucha swojej mamy, jego sny prawdopodobnie dotyczą ruchów, dźwięków, dotyku i własnej aktywności.
Ostatnie tygodnie ciąży dziecko będzie spędzać (poza snem oczywiście) na piciu dużych ilości wód płodowych co będzie skutkowało między innymi aktywnym treningiem układu wydalniczego w postaci oddawania nawet pół litra moczu dziennie (samo dziecko waży ok 2.5 kg, to jakby dorosła kobieta miała oddać 10 litrów płynu w ciągu dnia). Poza sikaniem, maluch gromadzi też smółkę. Smółka będzie pierwszą kupą, jaką zrobi noworodek, powstaje ona z połkniętych włosków meszku płodowego i żółci martwych komórek pochodzących z przewodu pokarmowego.
35. tydzień ciąży to również czas gromadzenia. Dziecko będzie gromadziło tłuszcz, nawet do 14 gramów dziennie, oraz zapasy żelaza, które będzie stanowiło barierę ochronną przeciwko anemii w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Jeśli mówimy o barierach ochronnych, nie sposób nie wspomnieć o pobieraniu przez maleństwo przeciwciał z organizmu mamy, które będą stanowiły naturalną ochronę przed infekcjami, na jakie będzie ono narażone po przyjściu na świat.
Wizualnie dziecko już wygląda jak szczupły noworodek, posiada brwi i rzęsy oraz (prawdopodobnie) włosy na głowie. Wiele dzieci rodzi się bez włosów i nie należy się tym martwić. Na palcach stóp i dłoni są już natomiast paznokcie.
Kobieta w 35. tygodniu ciąży
Dla wielu przyszłych mam jest to na swój sposób przełomowy tydzień. Od tego momentu duża część objawów związanych z ostatnimi tygodniami będzie się coraz bardziej nasilać, ostatnia prosta przed porodem będzie prawdopodobnie równie trudna i uciążliwa jak pierwsze tygodnie związane z kolosalną huśtawką hormonów. Do najbardziej popularnych i uciążliwych dolegliwości związanych z 35. tygodniem ciąży należą:
-
lęk przed porodem – zbliża się nieuniknione i choć ciężarna zdążyła już prawdopodobnie przyswoić całą możliwą wiedzę na temat porodu, połogu, procedur szpitalnych etc. to właśnie teraz może zacząć odczuwać strach, tym bardziej, jeśli np. nie będzie zgody na porody rodzinne* i nie będzie mogła liczyć na pomoc ojca dziecka;
-
ucisk w dole brzucha – spowodowany uciskiem płodu na dolny odcinek macicy;
-
nietrzymanie moczu – bezwiedne popuszczenie moczu to nieco wstydliwy temat dla wielu ciężarnych, wynika on z ucisku macicy na pęcherz płodowy;
-
zgaga – główną przyczyną zgagi w ciąży są – jak w przypadku większości ciążowych dolegliwości – hormony, konkretniej rzecz ujmując chodzi o progesteron i estrogen, które powodują osłabienie mięśni przewodu pokarmowego co prowadzi do skurczenia się mięśniówki, która oddziela przełyk i żołądek; to prowadzi do wydostania się kwasu żołądkowego, a ten podrażnia delikatną śluzówkę przełyku i wtedy właśnie występuje nieprzyjemne pieczenie;
-
skurcze łydek – spowodowane niedoborem magnezu, ciężarna powinna pamiętać, że suplementacja diety dodatkowymi minerałami i witaminami w ciąży jest absolutnie niezbędna;
-
problemy z oddychaniem – zadyszka w ostatnim trymestrze ciąży wynika głównie z nacisku jaki na przeponę powoduje powiększona macica, niewiele można z tym zrobić, warto zatem jak najwięcej odpoczywać;
-
krwawiące dziąsła – w końcówce ciąży przez działanie hormonów dziąsła kobiety mogą być bardzo rozpulchnione. Warto zmienić szczoteczkę na taką z mniej sztywnymi włoskami;
-
ból pleców – spowodowany koniecznością kompensowania sobie przez ciężarną przesuniętego do przodu środka ciężkości, również w tym przypadku zaleca się odpoczynek i leżenie na lewym boku oraz unikanie przebywania zbyt długo w jednej pozycji.
undefined
*artykuł powstał w czasie trwania pandemii wirusa SARS CoV-2
undefined
Bibliografia