Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 31. tydzień ciąży
unsplash.com/ Andrea Bertozzini

31. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

31. tydzień ciąży to jej 7. miesiąc, niemalże półmetek trzeciego trymestru. Dziecko mierzy około 40 centymetrów i waży 1.5 kilograma.

Dziecko w 31. tygodniu ciąży

Jest to czas, w którym częstotliwość ruchów dziecka wewnątrz brzucha mamy wyraźnie spada – co związane jest z ograniczoną ilością miejsca jakim maluch dysponuje. Ruchy te jednak mogą być nie tylko wyczuwalne przez przyszłą mamę, ale i może być je widać gołym okiem, ponieważ będą one powodowały znaczne wybrzuszenia na powierzchni brzucha.

Kopnięcia mogą być inicjatywą dziecka, ale mogą być też wywołane przez mamę. Zmysły malucha w 31. tygodniu ciąży są naprawdę dobrze rozwinięte i poza tym, że jest w stanie zaobserwować zmieniające się natężenie światła i zna już kilka-kilkanaście smaków, to doskonale rozpoznaje głos mamy ze wszystkimi jego niuansami. Dziecko wie, kiedy kobieta jest zdenerwowana, szczęśliwa lub smutna i może na to zareagować wysyłając niewerbalny sygnał z wewnątrz brzucha.

Rozwój zmysłów jest pośrednio związany z rozwojem mózgu maleństwa, a w nim właśnie powstaje bardzo dużo nowych połączeń między neuronami, dzięki którym dziecko jest w stanie przetwarzać informacje i odbierać sygnały za pomocą wszystkich zmysłów.

W 31. tygodniu ciąży rozwija się również układ immunologiczny płodu, który przyjmuje w tym czasie przeciwciała od mamy i to właśnie im będzie zawdzięczał swoją odporność po urodzeniu.

Wiele wskazuje na to, że 31. tydzień ciąży to okres kształtowania się temperamentu dziecka. Twierdzi się, że to jak się zachowuje płód wewnątrz brzucha mamy będzie miało przełożenie na to, jakim będzie niemowlakiem. Faktem natomiast jest, że za pomocą USG można zaobserwować zmiany w mimice maluszka.

Wizualnie dziecko coraz bardziej przypomina wyglądem noworodka. Dzieje się tak dzięki gromadzonemu przez nie tłuszczowi. Od tego momentu przyrost masy maluszka może wynosić nawet do 200 g masy ciała w tygodniu. Na tak gwałtowny przyrost wagi niebagatelny wpływ ma połykanie przez dziecko wód płodowych – mogą one dostarczać nawet do 50 kcal dziennie.

Kobieta w 31. tygodniu ciąży

31. tydzień ciąży nie obfituje w wielkie wydarzenia czy gwałtowne zmiany z punktu widzenia kobiety. Co prawda brzuch będzie rosnąć praktycznie z dnia na dzień, ale wciąż mówimy raczej o procesie niż pojedynczej gwałtownej zmianie.

Na tym etapie ciąży nie należy zaniedbywać umiarkowanej aktywności fizycznej – takiej jak spacery na świeżym powietrzu, ponieważ może to mieć pozytywny wpływ na sprawność podczas końcówki ciąży.

Do najczęstszych dolegliwości kobiety należeć będą towarzyszące jej od jakiegoś już czasu zgaga i zaparcia, ale także skurcze (zwłaszcza łydek) czy duszności i obrzęki.

Do nowych dolegliwości możemy zaliczyć problemy ze wzrokiem, które mogą się pojawić w 31. tygodniu ciąży. Wynikają one ze zmian hormonalnych, zwiększonej ilości krwi w krwioobiegu oraz podatności na odwodnienie organizmu. Należy też odróżnić problemy z krótkowzrocznością, które ustąpią samoistnie po porodzie od podwójnego widzenia czy migotania przed oczami, które należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Wyciek pokarmu – piersi ciężarnej przygotowują się do roli dostarczyciela pokarmu dla nadchodzącego dziecka. Wiąże się to między innymi z magazynowaniem mleka, niestety może się zdarzyć, że zgromadzona w piersiach kobiety ilość będzie za duża i zacznie ono wyciekać. Nie jest to niebezpieczne, ale z całą pewnością niekomfortowe. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji warto zacząć korzystać z wkładek laktacyjnych (do kupienia w każdej aptece i większości drogerii), które zatrzymają wydzielający się pokarm i nie pozwolą mu brudzić ubrań.

Badania w 31. tygodniu ciąży

Pula badań w tym okresie jest raczej ograniczona i standardowa, ciężarnej zostaną zalecone badania takie jak:

  • morfologia krwi,

  • badanie ogólne moczu,

  • ocena czynności serca płodu (KTG).

W 7. miesiącu powinno zostać również wykonane USG, więc może trafić akurat na 31. tydzień. Podczas tego badania lekarz oszacuje masę urodzeniową dziecka, zweryfikuje jego rozwój i sprawdzi ułożenie w brzuchu – może dać to informację czy poród będzie mógł odbyć się siłami natury, bo choć maluszek ma jeszcze miejsce, żeby się obrócić, to jest ku temu raczej niechętny.

Dodatkowo 31. tydzień ciąży to świetny czas, aby wykonać pierwszy portret dziecka. Coraz więcej gabinetów ginekologicznych dysponuje USG 4d mogącym wykonać zdjęcie, na którym dość wiernie będzie widać rysy twarzy maleństwa. Oczywiście powodzenie tej operacji zależy od współpracy dziecka i tego czy zechce się ono ustawić frontem do aparatu, a to wcale nie jest oczywiste.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci