30. tydzień ciąży
30. tydzień ciąży to połowa 7. miesiąca. Początek trzeciego trymestru. Dziecko w tym momencie waży około 1.5 kilograma i mierzy około 39 centymetrów. Jakie zmiany zachodzą w organizmach malucha i mamy?
Dziecko w 30. tygodniu ciąży
Jeśli dziecko przyszłoby na świat w tym tygodniu miałoby duże szanse na przeżycie i zdrowy rozwój. Nie oznacza to jednak, że jest to pożądana sytuacja, porody uważane za donoszone w przypadku ciąży pojedynczej liczone są od 37-38. tygodnia. W 30. tygodniu bowiem maluch wciąż się rozwija.
Wszystkie układy i organy dziecka są już wykształcone, więc dziecko zajmuje się teraz głównie rozwojem. Bardzo intensywnie rozwija się na tym etapie mózg dziecka. Zwiększa się znacznie ilość fałd na nim, dzięki czemu jest on w stanie kontrolować i regulować chociażby temperaturę ciała dziecka. Wzrost objętości mózgu powoduje wypychanie kości czaszki do przodu.
Wciąż intensywnie rozwijają się układy: nerwowy, oddechowy czy szkielet mięśniowy. Procesy te zakończą się mniej więcej w 38. tygodniu ciąży.
Rozwijają się również narządy płciowe dzieci – u chłopców zstępują jądra, u dziewczynek natomiast widoczna jest łechtaczka, która w przyszłości schowa się za wargami sromowymi.
Od jakiegoś już czasu dziecko ma całkowicie wykształcony słuch, w 30. tygodniu ciąży nie tylko słyszy, ale i reaguje na dźwięki. Bardzo ważne jest, aby dużo i regularnie rozmawiać z brzuchem, maluszek musi przyzwyczaić się do głosu mamy.
W 30. tygodniu ciąży rozmiar dziecka nie pozwala mu na swobodne harce wewnątrz brzucha mamy. Ilość płynu owodniowego nie zwiększa się, co przekłada się na zmniejszenie częstotliwości ruchów malucha. Z drugiej jednak strony, są one lepiej widoczne na zewnątrz. Teraz przyszła mama nie tylko czuje kopanie maleństwa, ale może zobaczyć odciskające się na skórze brzucha części ciała dziecka. Jest szansa, że maluch będzie reagował na dotyk, można zatem spróbować się z nim podroczyć i zobaczyć, czy odpowie na uciski.
Dziecko ma już w pełni wykształcone ręce i nogi, na pachach dłoni i stóp pojawiły się już bardzo miękkie paznokcie. Co ciekawe posiada też komplet zębów mlecznych, te jednak wyrżną się po porodzie (około pół roku po).
Skóra dziecka jest już na tyle gruba i zgromadziło się pod nią na tyle dużo tłuszczu, że nie widać spod niej już naczyń krwionośnych.
Szanse przeżycia porodu w 30. tygodniu ciąży to około 95%, zawdzięczamy to rozwojowi medycyny.
Kobieta w 30. tygodniu ciąży
30. tydzień ciąży nie należy niestety do najprzyjemniejszych w oczekiwaniu na maleństwo. Ciężarnej będzie dokuczać szereg dolegliwości takich jak:
-
zaparcia i zgaga – wynikają z położenia brzucha i macicy uciskającej na układ pokarmowy, aby poradzić sobie z tymi problemami najlepiej stosować dietę bogatą w błonnik oraz wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe;
-
skurcze łydek – spowodowane brakiem potasu i magnezu w diecie, aby się ich pozbyć należy uzupełnić brakujące minerały w diecie, nie zaszkodzi też skorzystać z pomocy fizjoterapeuty;
-
skurcze Braxtona-Hicksa – polegają one na napinaniu się macicy i mogą towarzyszyć kobiecie od połowy ciąży, im bliżej porodu tym bardziej zwiększa się ich częstotliwość i siła; skurcz pojawia się w górnej części brzucha i stopniowo schodzi w dół, warto wówczas zmienić pozycję – wstać, jeśli się siedziało i na odwrót – można również skorzystać z technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych, jeśli skurcze nie ustąpią po godzinie – wówczas konieczna jest wizyta w szpitalu;
-
bóle kręgosłupa – wynikają one ze zmiany środka ciężkości ciała kobiety. Niestety brzuch ciężarnej będzie już tylko rósł, więc problem będzie się nasilał, warto jak najwięcej odpoczywać, starać się nie zakładać obuwia na obcasie i w miarę możliwości trzymać prawidłową postawę ciała.
30. tydzień ciąży bardzo często oznacza również dla kobiety takie niedogodności jak: bóle głowy, hemoroidy, żylaki na nogach, problemy z oddychaniem (macica uciska przeponę) a także problemu ze snem (rozmiar brzucha i niemożliwość spania w większości pozycji).
Część kobiet jednak może właśnie w tym tygodniu tryskać niesamowitą energią. Nie należy być zdziwionym, jeśli ciężarna postanowi przemeblować mieszkanie lub przebudować salon i piętro w domu. Jest to syndrom wicia gniazda i o ile można go spożytkować do urządzenia pokoju dziecka, to należy pamiętać, że 30. tydzień ciąży to nie czas na mocny wysiłek fizyczny u przyszłej mamy, więc powinna ona być maksymalnie odciążona. Lepiej aby pełniła rolę architekta i nadzorcy niż pracownika remontowo-budowlanego.
Badania w 30 tygodniu ciąży
Nadszedł czas na wykonanie kilku podstawowych i nie tylko badań. W 30. tygodniu ciąży kobieta powinna dostać skierowanie na:
-
badanie ogólne moczu,
-
morfologię krwi,
-
badania w kierunku antygenów HBs i anty-RH,
-
badanie w kierunku toksoplazmozy.
W okolicy 30. tygodnia ciąży wykonywane jest również badanie USG, oceniające jego funkcje życiowe, rozwój i położenie w brzuszku mamy.
undefined
Bibliografia
-
https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/iii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/30-tydzien-ciazy
-
https://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/30-tydzien-ciazy-aa-cNC8-PSEJ-zvVz.html#5