Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 3. tydzień ciąży
pixabay.com

3. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

W 3. tygodniu ciąży ciężko w ogóle mówić o jakichkolwiek rozmiarach dziecka, ponieważ nie ma ono jeszcze nawet 1 mm długości i nie waży choćby grama. Jesteśmy w pierwszym miesiącu pierwszego trymestru. To w trzecim tygodniu zaczyna się właściwa ciąża.

Ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Czyli od początku ciąży do momentu zapłodnienia mijają mniej więcej 2 tygodnie.

Dziecko w 3. tygodniu ciąży

3. tydzień ciąży to formalnie pierwszy tydzień życia dziecka. Jego rozwój na tym etapie jest absolutnie fascynujący. W pierwszej kolejności dochodzi do połączenia jądra plemnika z jądrem komórki jajowej, wówczas każdy z 23 chromosomów kobiecych łączy się z każdym z 23 męskich chromosomów, tworząc 23 pary chromosomowe. To właśnie ich kombinacja będzie determinować wszystkie cechy człowieka. Zygota, choć mikroskopijnie niewielka, już niesie pewien materiał informacyjny.

Po mniej więcej 3 dniach od zapłodnienia zarodek jest złożony z 16 komórek, które nazywamy blastomerami. Je dzielimy na część wewnętrzną (z nich powstanie płód) i zewnętrzną (z nich powstanie łożysko) zarodek ze względu na swój wygląd nazywany jest morulą (od łacińskiej nazwy owocu morwy).

Kolejnego dnia od zapłodnienia zaczyna zanikać osłonka przejrzysta i wnikający do zarodka płyn tworzy jamkę, otoczoną warstwą komórek. Po zaniku osłonki przejrzystej zarodek zdolny jest do implantacji.

Po 6 dniach od zapłodnienia zarodek dociera do macicy i rozpoczyna się proces implantacji. Wrasta w błonę śluzową macicy, gdzie będzie się rozwijał aż do dnia porodu. Na chwilę obecną jest tak niewielki, że dostrzec go można jedynie pod mikroskopem. Ale już niedługo zacznie bardzo gwałtownie się rozwijać i przyszła mama będzie mogła podziwiać maleństwo za pomocą aparatury USG.

Kobieta w 3. tygodniu ciąży

Można by powiedzieć, że 3. tydzień ciąży to jeden z jej najlepszych okresów dla kobiety, ponieważ na tym etapie nie odczuwa ona praktycznie żadnych dolegliwości wynikających z przysłowiowego noszenia dziecka pod sercem. Między bajki można włożyć zapewnienia niektórych mam, o tym jakoby one czuły jakiekolwiek zmiany.

Jedynym ewentualnym objawem ciąży, który może zostać zauważony przez kobietę, jest krwawienie implantacyjne. Objawia się ono jakie paski śluzu zabawione krwią gdy implantacja zarodka w macicy powiedzie się. Zjawisko krwawienia jednak dotyczy około 25% ciężarnych, więc nie jest szczególnie popularnym objawem.

Bardzo częstym pytaniem odnośnie do pierwszych tygodni życia dziecka jest to, czy warto wykonać już test ciążowy – zasadniczo nie warto. Testy ciążowe opierają się na reakcji na ilość gonadotropiny kosmówkowej w moczu, ale na tym etapie hormon ten jeszcze się do niego nie przedostał. Ewentualne potwierdzenie może przyjść z testu wykonanego z krwi w warunkach laboratoryjnych.

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym dziecko jest najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne. Osoby starające się o dziecko powinny przez cały okres tych starań zachowywać pewien reżim, jeśli chodzi o dietę czy używki, aby nie zaszkodzić procesowi zapłodnienia lub wczesnej ciąży. Jeśli kobieta stara się o dziecko powinna suplementować kwas foliowy jeszcze przed rozpoczęciem tych starań, tak aby był on obecny w jej organizmie w odpowiednim stężeniu od samego początku.

Absolutnie natomiast powinna unikać alkoholu, nikotyny czy narkotyków, które mogą prowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu lub jego obumarcia.

Poronienie w 3. tygodniu ciąży

Według niektórych badań, nawet co piąta ciąża kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze. Powodów ku temu może być bardzo dużo, jak chociażby stosowanie używek takich jak alkohol, nikotyna czy narkotyki w przypadku par, które nie starają się świadomie o dziecko i kobieta nie jest świadoma swojego stanu. Innymi przyczynami poronienia może być konflikt serologiczny pomiędzy rodzicami, wada plemników lub płodu.

Czynnikami, które podwyższają ryzyko poronienia, są między innymi stres, przyjmowanie leków, cukrzyca i inne choroby przewlekłe czy wiek ciężarnej (powyżej 35 roku życia ryzyko wzrasta).

Po czym można poznać poronienie? Przede wszystkim pojawi się krwawienie z pochwy – jest to jeden z powodów, przez które każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży powinno być zgłoszone lekarzowi. Często krwawienie występuje w połączeniu z silnym bólem brzucha lub podwyższoną temperaturą.

Stosunkowo wysokie ryzyko poronienia utrzymuje się do około końca 11. tygodnia ciąży.

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci