Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 28. tydzień ciąży
pixabay.com

28. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

Pod koniec 28. tygodnia ciąży waga dziecka przekroczy barierę 1 kg a jego długość ciemieniowo pośladkowa będzie wynosiła około 36 cm. Te wartości mogą się różnić pomiędzy sobą w zależności od dziecka choć można założyć, że dotyczą one większości maluszków.

Dziecko w 28. tygodniu ciąży

Początek ostatniego trymestru ciąży to okres intensywnego rozwoju mózgu dziecka. W tym czasie powstaje wiele nowych połączeń między komórkami nerwowymi a mózg coraz bardziej się fałduje.

Dziecko potrafi już ssać – ćwiczy to na kciuku, chwytać – łapanie pępowiny to jedna z jego ulubionych rozrywek, ma też wyrobiony odruch poszukiwania pokarmu. Poza tym maluszek w brzuchu intensywnie pracuje nad swoją mimiką – dziecko będzie ziewało regularnie i seriami. Inną nową umiejętnością jaką dziecko posiądzie na tym etapie życia płodowego jest otwieranie oczu. Dotychczas, pomimo że wrażliwe na światło pozostawały one zamknięte i choć dziecko jeszcze niewiele może zobaczyć, może zaczynać już trening mrugania.

Naukowcy są zdania, że w 28. tygodniu ciąży dziecko zaczyna mieć sny. Twierdzenie to wynika z zaobserwowania fazy REM u śpiącego płodu. Fazę tę można rozpoznać po gwałtownych ruchach gałek ocznych w trakcie snu (Rapid Eye Movement), które wskazują na marzenia senne. O czym śni dziecko w brzuchu mamy – można się tylko domyślać, ale prawdopodobnie o czynnościach jakie samo wykonuje.

A tych jest niemało. Dziecko w 28. tygodniu jest bardzo aktywne – może nie aż tak jak kilka tygodni wcześniej, ale warto by ciężarna przynajmniej kilka razy monitorowała częstotliwość ruchów dziecka i jeśli wyda się jej ona niska – powinna skontaktować się z lekarzem. Warto wspomnieć, że ruchy dziecka na tym etapie mogą być dla przyszłej mamy nieprzyjemne, ponieważ maluszek nogami dosięga już do żeber kobiety.

Wizualnie dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Meszek, który dotychczas pokrywał jego ciało, ustępuje i zostaje w zasadzie już tylko na pleckach. Pojawiły się natomiast brwi, rzęsy i włosy na głowie (chociaż to ostatnie nie jest regułą, bo wiele dzieci rodzi się łysych).

Kobieta w 28. tygodniu ciąży

Dolegliwości

W 28. tygodniu ciąży przyszła mama jest prawdopodobnie o około 8 kg cięższa niż przed ciąża. Jest to czas, w którym niektóre kobiety zaczynają skarżyć się na bóle kręgosłupa – warto porozmawiać z fizjoterapeutą czy można wykonywać ćwiczenia odciążające plecy, aby ograniczyć te dolegliwości. W tym tygodniu mogą również zacząć pojawiać się rozstępy w okolicach brzucha, piersi i ud. Rozstępom można próbować zapobiegać stosując specjalne kremy i maści, można je również wyleczyć po ciąży. Jakkolwiek kobieta by się nie starała, musi pamiętać, że działamy tu głównie w zakresie minimalizowania strat a nie całkowitego zapobiegania problemowi. Duży wpływ na występowanie rozstępów mają też czynniki genetyczne – jeśli w rodzinie kobiety podczas ciąży dostawały rozstępów to można założyć, że staną się one udziałem przyszłej mamy. Dobra informacja natomiast jest taka, że obecnie dermatologia estetyczna stoi na tak wysokim poziomie, że rozstępów po ciąży można się stosunkowo łatwo (choć zazwyczaj niemałym kosztem) pozbyć.

Rozciąganie się skóry w 28. tygodniu ciąży może przynieść poza rozstępami jeszcze jedną nieprzyjemną dolegliwość – intensywny świąd skóry w tych okolicach. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w kremy przeciwświądowe, a jeśli do swędzenia dołączy niepokojąca wysypka należy skonsultować objawy z lekarzem.

Początek trzeciego trymestru to okres, w którym przyszłej mamie dokuczać może również układ pokarmowy. Bardzo często zmagać się będzie ona ze zgagą czy zaparciami (które mogą prowadzić nawet do hemoroidów), warto wówczas szczególnie zadbać o dietę, aby w miarę możliwości zniwelować i unikać gastrycznych dolegliwości.

Badania

28. tydzień ciąży nie jest szczególnie bogaty, jeśli chodzi o liczbę badań, jakie czekają na ciężarną. Najważniejszym badaniem, które dotyczy tylko kobiet z grupą krwi o ujemnym Rh, jest badanie w kierunku konfliktu serologicznego. Poza tym każdej ciężarnej może zostać zlecony standardowy zestaw badań zawierający:

  • morfologię,

  • badanie ogólne moczu,

  • pomiar ciśnienia krwi.

O czym pamiętać w 28. tygodniu ciąży

Początek trzeciego trymestru to okres, w którym kobieta powinna nieco zwolnić tempo i zacząć się oszczędzać. Niedługo brzuch z maleństwem na pokładzie przybierze rozmiar, który nie będzie ułatwiać wykonywania nawet najprostszych czynności.

Warto pomyśleć o przygotowaniu toreb do szpitala – zarówno dla siebie jak i dla dziecka (którego płeć już powinna być od jakiegoś czasu znana). Za wcześnie jeszcze na poród, ale samo przygotowywanie się daje poczucie kontroli nad sytuacją i wewnętrznego spokoju. Przygotowanie planu porodu, wybranie porodówki mogą pomóc pozbierać myśli. Warto dodać, że dzieci urodzone w 28. tygodniu ciąży mają szanse na przeżycie, choć oczywiście będzie to wymagało ogromnej pracy personelu medycznego.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci