2. tydzień ciąży
Rozwój dziecka?
No cóż, tak naprawdę to w drugim tygodniu prawdopodobnie dochodzi do zapłodnienia, więc technicznie rzecz biorąc, to jeszcze nie jesteś w ciąży. W takim razie co się dzieje tak naprawdę? Wygląda to mniej więcej tak. Właśnie trwa owulacja. W międzyczasie miliony plemników biorą udział w wyścigu o życie, płynąc najszybciej jak mogą dzięki swoim ogonkom, by jako pierwsze zapłodnić jajeczko. Przemieszczają się przez szyjkę macicy do macicy, a z niej prosto do jajowodu. Jeden najbardziej wytrwały plemnik przeżywa i dociera do jajeczka. Zwycięski plemnik przenika do zewnętrznych warstw jajeczka, zanurza się w jego jądrze, uwalnia własny wkład genetyczny i voila! - jajeczko jest oficjalnie zapłodnione. Ten mikroskopijny zlepek komórek wkrótce będziesz mogła nazwać swoim dzieckiem. Jednak musi minąć jeszcze trochę czasu.
Dlaczego mówimy o drugim tygodniu ciąży?
Wynika to z Reguły Naegelego, czyli metody obliczania wieku ciąży. Jak mogłaś się już zorientować, ciąży nie liczymy od dni zapłodnienia co może być mylące. Faktem jest bowiem, że pierwsze 2 tygodnie ciąży są czysto hipotetyczne, gdyż pierwszym dniem ciąży zwyczajowo uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli myślisz, że to zagmatwane, to poczekaj, aż przedstawimy Ci sposób obliczania wieku ciąży według reguły Naegellego. Wygląda ona następująco
Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = termin porodu.
Jest to najczęściej stosowana przez ginekologów metoda obliczania terminu porodu. Prawdopodobnie teraz już wiesz, czemu tylko 4-5% ciąży kończy się w terminie, a za ciążę w terminie uznaje się tą, w której dziecko przychodzi na świat w zakresie od 38 do 41 tygodnia.
Kobieta w drugim tygodniu ciąży
Proces jajeczkowania pobudza jajniki do produkcji innych bardzo istotnych hormonów – estrogenu i progesteronu. Te dwa hormony można śmiało nazwać dynamicznym duetem systemu rozrodczego – pobudzają funkcje macicy do przyjęcia zarodka.
Macica staje się bardzo dobrze ukrwioną poduszką gotową gościć zapłodnione jajeczko przez najbliższe 38 tygodni. W połowie twojego cyklu menstruacyjnego, czyli około czternastego dnia, jeżeli miesiączkujesz co 28 dni, dominujący pęcherzyk w jajniku pęcznieje, by następnie pęknąć i uwolnić dojrzałe jajeczko z obecnego cyklu miesięcznego. Właśnie to konkretne jajeczko przedziera się przez ściany jajnika aż do jajowodu, skąd przez najbliższe 6 dni będzie zmierzało w dół do macicy.
Dni płodne kobiety – czas, w którym może dojść do zapłodnienia, okres drugiego tygodnia ciąży. Określa się, że czas płodności kobiety wynosi 6 dni w miesiącu – 5 dni przed jajeczkowaniem i jeden dzień po nim. Żywotność jajeczka to zaledwie doba. Dni płodne wydłużają się jednak, ponieważ najsilniejsze plemniki mogą przetrwać dłużej, nawet do dwóch dni. W kontrolowaniu dni płodnych mogą pomóc regularne pomiary temperatury, codziennie o tej samej porze rano, najlepiej przed wstaniem z łóżka. Temperatura przed owulacją spada o kilka dziesiątych stopnia Celsjusza, by wzrosnąć do około 37°C w trakcie owulacji i krótko po niej. Infekcja może zaburzyć wyznaczenie dni płodnych.
Dobra wiadomość jest taka, że na początku ciąży nie masz żadnych dolegliwości. Nie masz też jeszcze dziecka w brzuchu, ale przecież nie można mieć wszystkiego!
A tak na poważnie. Jeśli staracie się o dziecko z partnerem, to bardzo pomaga w tym regularny cykl menstruacyjny i umiejętność wyliczania dni płodnych. Wówczas wystarczy „wstrzelić” się w termin, aby zmaksymalizować szanse na poczęcie dziecka i rozpoczęcie 9-miesięcznej drogi zwanej ciążą.
Badania w drugim tygodniu ciąży
Żadne testy ciążowe, czy to z moczu czy z krwi, nie będą w stanie wskazać, czy doszło do zapłodnienia. Niemniej jednak, jeśli starasz się o dziecko – warto abyś kontrolnie wykonywała co jakiś czas morfologię krwi, badanie ogólne moczu i dbała o dietę. Suplementacja kwasem foliowym powinna zacząć się około 3 miesięcy temu, więc jeśli jeszcze nie zaczęłaś – musisz to szybko nadrobić.
undefined
Bibliografia
-
https://www.mustela.pl/mustela-blog/2-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy
-
https://www.mjakmama24.pl/kalendarz-ciazy/2-tydzien-ciazy-aa-SK1t-F44x-5qTW.html