19. tydzień ciąży
19. tydzień ciąży to połowa II trymestru ciąży i jej drugi miesiąc. Płód mierzy około 15 centymetrów i waży 240 gramów. Jak rozwija się dziecko i o czym musi pamiętać mama?
Dziecko w 19. tygodniu ciąży
Jest to czas bardzo dużej aktywności dziecka w łonie mamy. Prawdopodobnie wypracowało ono już sobie swój rytm i schematy, ale to nie znaczy, że nie jest podatne na działania mamy. Kiedy będzie ona chodzić, jest większa szansa, że maluch zaśnie, ponieważ ruchy mamy zadziałają na nie jak kołyska. Aby wywołać jakąś aktywność ze strony maluszka wystarczy zazwyczaj zjeść nieco większy posiłek, położyć się i czekać. Zastrzyk składników energetycznych i brak wspomnianej kołyski może bardzo szybko pobudzić malca do żwawszych działań. Poczucie ruchów dziecka na tym etapie nie jest jednak regułą i może się zdarzyć, że przyszła mama będzie musiała na to jeszcze poczekać.
Dzidziuś będzie uparcie trenować oddychanie, ponieważ ten układ rozwija się najdłużej. W 19. tygodniu ciąży jednym z jego ulubionych ćwiczeń będzie połykanie wód płodowych. To ćwiczenie pomaga nie tylko w nauce oddychania, ale też dostarcza do organizmu substancje odżywcze. Bardzo często na tym etapie dziecko będzie mieć regularne czkawki – to dobry znak, świadczący o tym, że maluszek pracuje nad nauką oddychania.
Rozwinięte są już paluszki dziecka i zaczynają pojawiać się na nich paznokcie, ponadto zaczyna ono poruszać oczami i coraz lepiej radzi sobie z rozpoznawaniem dźwięków.
Rozwijają się również narządy płciowe. U dziewczynek w jajnikach znajdują się już komórki jajowe, a jądra u chłopców produkują testosteron. Od jakiegoś czasu jednym z najbardziej aktywnych narządów malca jest serce. Obecnie przepompowuje ono około 25-30 litrów krwi dziennie. 25 litrów krwi w ciele ważącym niespełna 250 gramów – tempo pracy serca jest naprawdę szalone.
Kobieta w 19. tygodniu ciąży
Dlaczego dla wielu kobiet półmetek ciąży to jej najlepszy okres? Powodów jest kilka. W większości przypadków uciążliwe dolegliwości ustąpiły tak dawno temu, że można o nich całkowicie zapomnieć. Ponadto hormony sprawiają, że kobieta czuje się atrakcyjna, a jej libido jest nadzwyczaj wysokie i jeśli tylko nie ma ku temu przeciwskazań to może (a nawet powinna) z tego korzystać. Również brzuszek nie zdążył osiągnąć jeszcze rozmiarów, które skutecznie utrudniałyby funkcjonowanie. Chciałoby się powiedzieć „chwilo trwaj!”.
Nie znaczy to jednak, że żadne dolegliwości nie będą dokuczać przyszłej mamie. Niestety nie tak to działa. Najczęstsze dolegliwości kobiet w 19. tygodniu ciąży to:
-
świąd skóry brzucha – skóra na brzuchu do końca ciąży będzie musiała się niesamowicie rozciągnąć, rozciąganiu temu bardzo często towarzyszy uporczywy świąd, a następstwem danej sytuacji są rozstępy; ciężarna powinna jak najwcześniej zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, które nie tylko złagodzą swędzenie, ale i może zapobiegną powstaniu rozstępów;
-
katar – fachowo nazywany nieżytem nosa, w ciąży często wywołany zmianami hormonalnymi; jeśli nie ma poza nim innych objawów, to nic poważnego – jeśli jednak przyszła mama gorączkuje, kaszle czy czuje się ogólnie źle – powinna skontaktować się z lekarzem;
-
infekcje dróg moczowych – w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, to w połączeniu z uciskiem na pęcherz powoduje częstsze wizyty w toalecie i jak najbardziej nie ma się co kłócić z fizjologią, jeśli jednak podczas oddawania moczu ciężarna zaobserwuje niepokojące objawy (szczypanie podczas oddawania moczu, obecność krwi w moczu) powinna skontaktować się z lekarzem w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji dróg moczowych;
-
skurcze łydek – wywołane niedoborem potasu i magnezu w diecie, po pierwsze należy zadbać o ich prawidłowy poziom, po drugie można stosować rozluźniający masaż nóg (zwłaszcza przed snem);
-
obrzęki – często w ciąży kończyny kobiet puchną, może to być związane z odwodnieniem (wówczas ciało magazynuje wodę), choć nie musi, niewiele jednak można z tym zrobić – zaleca się masowanie stóp czy dłoni.
Badania w 19. tygodniu ciąży
Czas najwyższy umówić się na USG połówkowe, jeśli jeszcze go nie wykonano. Każda ciąża rodzi pytania – dziewczynka czy chłopiec? Jedno czy wiele dzieci? To właśnie drugie badanie USG odpowiada na większość z tych pytań. Wtedy lekarz jest w stanie określić, czy ciąża jest bliźniacza czy pojedyncza, zazwyczaj na tym badaniu udaje się określić płeć dziecka (choć to zależne jest od ułożenia maluszka w brzuchu). Badanie połówkowe skupia się nie tylko na dziecku, ale również na jego najbliższym otoczeniu, podczas tego USG określa się ilość płynu owodniowego, budowę łożyska oraz bada się szyjkę macicy. Natomiast jeśli chodzi o dziecko, to badanie USG w drugim trymestrze skupia się na ocenie: czaszki, kręgosłupa, kości długich stóp i dłoni, żeber, pozwala na diagnostykę wad serca, sprawdzenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, a także na sprawdzenie mózgu i diagnostykę twarzy (zagrożenie rozszczepem górnej wargi).
Bibliografia
-
https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/ii-trymestr/tydzien-po-tygodniu/19-tydzien-ciazy
-
https://www.pampers.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/19-tydzien-ciazy