Dziecko.Pacjenci.pl Ciąża 14. tydzień ciąży
pixabay.com

14. tydzień ciąży

23 marca 2022
Autor tekstu: Jan Hylla

14. tydzień ciąży to 4. miesiąc, sam początek drugiego trymestru. Dziecko w brzuchu mamy osiąga wielkość ok 7-9 cm (tzw. długość ciemieniowo siedzeniowa) i prawdopodobnie waży około 25 gramów (chociaż może ważyć nawet 10 g więcej).

Dziecko w 14. tygodniu ciąży

14. tydzień, czyli początek drugiego trymestru, to okres intensywnego rozwoju u dziecka. Bardzo szybko w tym okresie rośnie tułów, dzięki czemu proporcje dziecka zaczynają się poprawiać, chociaż wciąż głowa jest bardzo duża w porównaniu do reszty ciała (i ten stan się trochę jeszcze utrzyma). Kształt głowy nieco się zmienia i oczy kontynuują wędrówkę na swoje miejsce (cały czas są nieco z boku głowy). Ciało natomiast pokrywa się delikatnym meszkiem, który odpowiada za regulację temperatury dziecka.

Skóra dziecka wciąż jest tak cienka, że praktycznie przezroczysta i widać przez nią organy wewnętrzne. Jeśli mielibyśmy podgląd na maluszka, można by np. zaobserwować, jak w tym tygodniu rozwija się aparat słuchowy u dziecka. Warto jednak wspomnieć, że pomimo jego rozwoju jeszcze za wcześnie na zakładanie słuchawek na brzuch – zanim dziecko zacznie słyszeć minie jeszcze kilka tygodni.

14. tydzień ciąży to również czas, w którym dziecko staje się bardzo wrażliwe na dotyk, praktycznie całe ciało poza czubkiem i bokami głowy – te pozostają nieczułe praktycznie do samego porodu, ponieważ w jego trakcie są najbardziej narażone na ucisk.

W 14. tygodniu ciąży ostatecznie formułują się narządu płciowe i chociaż np. jądra chłopców wciąż ukryte są w jamie brzusznej, to zaczynają już wytwarzać testosteron, u dziewczynek natomiast pojawia się pochwa, macica oraz jajniki.

Na tym etapie życia maluszek jest bardzo aktywny ruchowo, potrafi już obracać się, machać rękami i nogami, ziewać czy używać mimiki twarzy – im bardziej dziecko jest aktywne tym lepiej, ponieważ te ruchy pomagają rozwijać układ nerwowy i wzmacniają mięśnie dziecka. Ruchów dziecka na tym etapie raczej nie da się jeszcze ani odczuć, ani zaobserwować, ponieważ w macicy jest jeszcze sporo wolnej przestrzeni, a dziecko jest wciąż bardzo drobne.

Kobieta w 14. tygodniu ciąży

Przyszła mama ma jeszcze szansę kamuflować swój stan, ponieważ jej brzuszek wciąż jest albo taki sam jak przed ciążą, albo zmiany jakie w zaszły w jego rozmiarze wciąż są łatwe do ukrycia, dużo na tym etapie zależy od siły mięśni brzucha kobiety.

14. tydzień ciąży to czas, w którym wiele uciążliwych dolegliwości, charakterystycznych dla pierwszego trymestru, zdążyło już ustąpić i prawdopodobnie gdyby zrobić ankietę u matek, to właśnie drugi trymestr wskazałyby jako najprzyjemniejszy okres całej ciąży. Nie oznacza to jednak, że kobieta nie powinna spodziewać się pewnych niedogodności, bo te będą jej towarzyszyć do samego porodu. Typowymi w tym momencie są problemy ze snem, ból i krwawienie dziąseł, niewielkie problemy z oddychaniem i niedrożność nosa. Te ostatnie spowodowane są działaniem progesteronu na błonę śluzową. Poprzez zwiększenie krążenia w jej obrębie dochodzi do jej obrzęku, nieszczególnie da się coś z tym zrobić, niektóre źródła polecają maści z wazeliną, przede wszystkim należy pamiętać, że jakiekolwiek wyroby medyczne mogą być stosowane dopiero po uzgodnieniu tego z lekarzem.

Z nieprzyjemnych objawów można spodziewać się jeszcze obrzęków stóp, oraz nocnych skurczy łydek i parcia na pęcherz – to ostatnie spowodowane jest naciskiem macicy na narządy wewnętrzne.

Kobieta prawdopodobnie będzie mogła zaobserwować wyraźne upławy, które spowodowane są działaniem hormonów, które przygotowują kanał rodny do porodu. Bardzo ważne, aby często zmieniać wkładki higieniczne i dbać o ogólną higienę intymną.

W dalszym ciągu kobieta może również zaobserwować, że rosną jej piersi, aczkolwiek od tego momentu powinny być już znacznie mniej wrażliwe i obolałe.

14. tydzień ciąży to moment, w którym u wielu kobiet pojawia się wewnętrzny spokój, zdążyły się już w pewnym oswoić z myślą o nadchodzącym dziecku, ryzyko poronienia jest już znikome, poranne nudności i wymioty ustąpiły. W ich miejsce mogą pojawić się natomiast duże zapasy sił witalnych. Prawdopodobnie również libido ciężarnej pójdzie w górę. Hormony pracują na korzyść chęci do współżycia, brak porannych mdłości i nudności również możemy zaliczyć do okoliczności sprzyjających. Warto pamiętać, że jeżeli ciąża nie jest zagrożona i nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza to współżycie jest nie tyle dozwolone, co nawet zalecane. Ochota na seks może być dodatkowo zwiększona lepszym samopoczuciem, 14. tydzień ciąży to okres, kiedy wiele kobiet „promienieje”. Biust ciągle rośnie, brzucha jeszcze nie widać, a za sprawą hormonów poprawia się kondycja chociażby włosów i paznokci. Wszystko jest na TAK.

W 14. tygodniu ciąży kobieta nie powinna zaniedbywać codziennej dawki ruchu. Delikatna gimnastyka, basen czy intensywny spacer to rzeczy, z których nie należy rezygnować.

undefined

Bibliografia

Obserwuj nas w
autor
Jan Hylla

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń pacjenci